شما اینجا هستید
بین الملل » یک لانه‌جاسوسی به وسعت جهانی

به گزارش کلید نیوز به نقل از روزنامه جوان، دانشجویان پیرو خط امام با تسخیر سفارت امریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ فقط می‌خواستند مطالبه ملت ایران برای استرداد شاه مخلوع و دارایی‌های ایران را به گوش جهانیان برسانند اما زود متوجه کارکرد واقعی آن سفارت شدند. دانشجویان با هزاران سندی مواجه شدند که نشان می‌داد کارکنان سفارت امریکا برخلاف پروتکل‌های رسمی و عرف متداول بین‌الملل و تحت پوشش دیپلمات، طی سال‌های متمادی و به طور گسترد‌ه‌ای مشغول جاسوسی از ملت ایران بودند. انتخاب نام لانه جاسوسی برای این سفارت به همین دلیل بود و حالا با افشاگری‌های ویکی‌لیکس، این نام ابعاد جهانی پیدا کرده چراکه اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، سیا، از طریق سفارتخانه‌ها و کسنولگری‌های خود دست به جاسوسی گسترده‌ای زده که از حد جاسوسی‌های متعارف خارج است. سیا این بار نه تنها نهادهای سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی‌کشورهای جهان را مورد هدف خود قرار داده بلکه با نفوذ به خانه‌ها و وسایل شخصی افراد، رفتار مردم عادی را در اقصی‌نقاط جهان زیر نظر گرفته و از ‌آنها جاسوسی می‌کند. به این ترتیب، نامگذاری دانشجویان پیرو خط امام بر سفارت امریکا حالا با هزاران سند اثبات می‌شود که با افشاگری ویکی‌لیکس بعد جهانی پیدا کرده و امریکا نگران پس‌لرزه‌هایی است این لرزه سنگین به دنبال خواهد داشت.
زرادخانه ‌بدافزارها
تارنمای ویکی‌لیکس روز سه‌شنبه هفتم مارس حدود ۹‌هزار سند را در مجموعه‌ای تحت عنوان سال صفر، Year Zero، منتشر کرد که پرده از بدافزارهای سیا برای جاسوسی و هک کردن از کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند، مودم‌های خانگی و حتی وسایل خانگی مثل تلویزیون‌های هوشمند برمی‌داشت. برخی از این اسناد نشان می‌دهند که سیا در طراحی این بدافزارها دست تنها نبوده و سازمان اطلاعات و امنیت داخلی انگلیس به نام MI5 هم در طراحی بدافزاری دخالت داشته که برای حمله به تلویزیون‌های هوشمند مشارکت داشته است. از آنجایی‌که کنسولگری امریکا در شهر فرانکفورت آلمان یکی از پایگاه‌های سیا برای توسعه و استفاده بدافزارها و ابزارهای جاسوسی در حوزه ‌اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا بوده، می‌توان احتمال همکاری دیگر سازمان‌های اطلاعاتی به غیر از MI5 را هم در نظر گرفت؛ موضوعی که به نظر می‌رسد مبدل به یکی از دغدغه‌های مقامات آلمان شده و سخنگوی دفتر دادستان فدرال آلمان و وزارت خارجه این کشور قول بررسی صحت و سقم این اسناد را داده‌اند. در هر صورت، سیا با استفاده از هکرهای خود و همکاران اروپایی برنامه طراحی و تولید بدافزارها را برای جاسوسی جهانی به راه انداخته تا از طریق تلویزیون ‌خانگی یا گوشی‌های همراه و دیگر ابزار الکترونیکی مثل سامانه موقعیت‌یاب جهانی یا سیستم GPS در اتومبیل‌ها، بدافزارهای سیا مشغول جاسوسی باشد. این بدافزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند حتی در صورت خاموش بودن دستگاه الکترونیکی، از آنها برای جاسوسی استفاده کنند. بنابر این، یک تلویزیون هوشمند یا گوشی همراه اپل و اندروید در هر صورت ابزار جاسوسی هستند که می‌توانند مکالمات افراد را به مراکز جاسوسی سیا انتقال بدهند و از این بدتر، بدافزار برای کنترل GPS این امکان را به مأموران سیا می‌دهد تا گذشته از نظارت بر تحرک و مسیرهای هدف مورد نظر، از این برنامه برای حذف فیزیکی و ترور او آن هم به صورتی طبیعی استفاده بکنند. ویکی‌لیکس با این نحو افشاگری تنها پرده از ابعاد تازه و غیر‌متعارف جاسوسی سیا برنداشته بلکه با اسناد خود نشان داده که سیا با به راه انداختن زرادخانه‌ای از بدافزارها، چگونه به این روش‌ها و ابعاد غیر متعارف جاسوسی دست پیدا کرده است.
نگرانی امریکایی‌ها
امریکایی‌ها روز چهارشنبه هشتم مارس یا درست یک روز بعد از افشاگری ویکی‌لیکس، خبر از همکاری مشترک دو نهاد اطلاعات داخلی و خارجی امریکا، FBI و سیا، برای بررسی این افشاگری ویکی‌لیکس دادند در حالی که حاضر نشدند صحت و سقم اسناد افشا شده را رد کنند. هیتر فریتز هورنیاک، سخنگوی سیا، یک روز بعد از این به خبرنگاران جاسوسی سازمانش از کامپیوترها، تلفن‌های هوشمند و وسایل خانگی در اقصی نقاط جهان را رد کرد و گفت: «افکار عمومی امریکا باید در خصوص انتشار اسناد در سایت ویکی‌لیکس نگران باشد، اقدامی که توانایی دستگاه اطلاعاتی امریکا را در حمایت از امریکا در برابر تروریست‌ها و دیگر دشمنان تضعیف می‌کند.» این نحو واکنش امریکایی‌ها به روشنی حکایت از شتابزدگی آنها در برابر افشاگری ویکی‌لیکس دارد و نشان‌می‌دهد که آنها نگران پیامدهای احتمالی این اتفاق هستند به خصوص اینکه به نظر می‌رسد این دور افشاگری به همین حد ختم نمی‌شود و ویکی‌لیکس وعده داده اسناد دیگری را هم که در اختیار دارد به مرور منتشر خواهد کرد. نگرانی امریکایی‌ها چندان بی‌جهت نیست چراکه آنها در این سال‌ها مدام درگیر افشاگری‌های ویکی‌لیکس بودند و در برخی از موارد مثل جاسوسی از گوشی همراه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، توسط مأموران آژانس امنیت ملی امریکا، NSA، کار را به جایی رساند که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق امریکا، خود به میدان آمد تا خیال آلمان‌ها و شخص مرکل را از عدم تکرار آن اتفاق راحت کند. به نظر می‌رسد امریکایی‌ها این بار نمی‌توانند پیامدهای افشاگری ویکی‌لیکس را جمع و جور بکنند چراکه گفته می‌شود همین حد از اسناد بزرگ‌ترین افشاگری از سیا است که گذشته از افشای روش‌های جدید جاسوسی سیا و نحوه عمل مأموران آن، اطمینان به غول‌های الکترونیکی مثل اپل، سامسونگ و ویندوز به خطر افتاده و توضیح این غول‌ها به مشتریان‌شان در مورد تأمین امنیت و برطرف کردن حفره‌های امنیتی هم جوابگو نیست. در واقع، افشاگری ویکی‌لیکس پیامدهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی برای امریکایی‌های به وجود آورده و به همین‌جهت هم هست که آنها با جدیت تمام به دنبال منبع ویکی‌لیکس هستند تا از میزان اطلاعات درز شده و نحوه درز آنها مطلع بشوند.
لرز‌ه‌ها و پس‌لرزه‌های ویکی‌لیکس
افشاگری اخیر ویکی‌لیکس بی‌شک لرزه‌هایی سنگین به تن سیا و دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی – امنیتی امریکا انداخته که نگرانی اصلی امریکایی‌ها بابت این لرزه‌ها است. یکی از اصلی‌ترین لرزه‌ها عبارت از درز اطلاعات محرمانه‌ای است که از دست سیا خارج شده و باعث شده تا بر وجه حفاظت اطلاعات در این سازمان کهنه‌کار جاسوسی خدشه اساسی وارد شود. ادوارد اسنودن در ۲۰۱۳ چنین خدشه‌ای را بر NSA و با افشای اطلاعات محرمانه آن وارد کرده بود اما سیا از آن جریان مصون ماند تا حالا ویکی‌لیکس این ضربه را بر سیا وارد کرده با این تفاوت که منبع درز اطلاعات ویکی‌لیکس معلوم نیست. در واقع، دونالد ترامپ از زمان ورودش به کاخ سفید درگیر درز اطلاعات در نهادهای اطلاعاتی- امنیتی تحت امرش بود که علیه او به راه افتاده بود و در حدود جنگ داخلی قدرت پیش می‌رفت و ربطی به امنیت و حفاظت اطلاعات این نهادها نداشت اما ویکی‌لیکس دست‌کم این حفاظت اطلاعات در سیا را زیر سؤال برده و با این کار به وجه امنیتی سیا در عرصه جهانی و رقابت با دیگر سازمان‌های اطلاعاتی ضربه زده است. اعتبار و آبروی امنیتی سیا یک وجه قضیه از افشاگری ویکی‌لیکس است و وجه دیگر به واکنشی است که دیگر کشورهای یا حتی نهادهای مدنی در داخل امریکا به این افشاگری نشان می‌دهند. روسیه نخستین کشوری است که از بررسی دقیق اسناد ویکی‌لیکس می‌گوید تا از شنود مکالمات تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، توسط سیا اطمینان به دست بیاورد. دولت آلمان که به نوعی در مظان همکاری با سیا قرار دارد، سعی در سر‌پوش گذاشتن بر ماجرا دارد و استفان زایبرت، سخنگوی وزارت خارجه آلمان، تنها از پیگیری موضوع می‌گوید و دادستان فدرال هم وعده بررسی دقیق موضوع را می‌دهد اما این چیزی نیست که پاسخگوی احزاب مخالف دولت باشد. کونستانتین فون نوتز، کارشناس اطلاعاتی حزب سبز آلمان، با توجه به افشاگری‌های اسنودن از مشکل امنیتی عظیم آلمان در زیرساخت‌های فناوری اطلاعاتی گفته و حزب چپ آلمان هم مستقیم دولت را مورد خطاب قرار داده تا مشخص کند در برابر «این قانون‌شکنی بدیهی سازمان سیا»، دست به چه اقداماتی خواهد زد و علاوه بر این، ‌خواهان اخراج جاسوسان سایبری امریکا شده که با پوشش دیپلمات در این کشور اقدام به جاسوسی کرده‌اند. واکنش غول‌های الکترونیکی نسبت به افشاگری‌های ویکی‌لیکس وجه دیگر ماجرا است که به واسطه اسناد منتشر شده مورد هجوم بدافزارهای سیا قرار گرفته‌اند و با وجود تمام ادعاهای این غول‌ها مبنی بر داشتن پروتکل‌های امنیتی قابل اطمینان، حالا معلوم شده که جاسوسان سیا چگونه از خلأهای امنیتی آنها سوء‌استفاده کرده‌اند. به همین جهت است که اپل، سامسونگ و مایکروسافت به سرعت دست به کار شده‌اند تا مانع بی‌اعتمادی مشتریان نسبت به محصولاتشان بشوند اما معلوم است که اسناد ویکی‌لیکس و حمله سایبری سیا به محصولات این غول‌های الکترونیکی به قدر کافی بر اعتبار و آبروی آنها ضربه زده است. در هر صورت، افشاگری ویکی‌لیکس به نحوی لانه جاسوسی امریکا را به نمایش درآورده که حالا حضور جاسوسان امریکایی در یک تلویزیون، تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی و در هر خانه‌ای احساس می‌شود و این چیزی است که امریکا نمی‌تواند به راحتی از افکار عمومی جهانیان پاک بکند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

روزنامه کلید ؛

اخبار، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی