شما اینجا هستید
نفت و انرژی » پیش بینی نفتی وزیر انرژی عربستان

به گزارش کلید نیوز به نقل از بلومبرگ، وزیر انرژی عربستان این ادعا را که تقاضای جهانی برای نفت ممکن است به زودی رو به کاهش بگذارد و میلیاردها بشکه نفت استخراج نشده در میادینی که هرگز حفاری نشده اند باقی بماند را رد کرد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان صحبت های مطرح شده در میان مدیران شرکت های انرژی، تحلیلگران و فعالان صنعت نفت در مورد احتمال رو به کاهش گذاشتن تقاضا برای نفت را «انحرافی» خواند و پیش بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت «خیلی زود» به ۱۰۰ میلیون بشکه در روز برسد. الفالح این اظهارات را در کنفرانس انرژی سراویک در هیوستون آمریکا ایراد کرد که معتبر ترین کنفرانس صنعت انرژی سال به شمار می رود.

فیث بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی هم در یکی از پانل های این کنفرانس با تایید تلویحی سخنان وزیر انرژی عربستان گفت: «ما به سقف رسیدن تقاضا برای نفت را پیش بینی نمی کنیم.» محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک نیز با بیان اینکه به سقف رسیدن تقاضا برای نفت در «آینده قابل پیش بینی» رخ نخواهد داد گفت: «شاید رشد تقاضا کند شود، اما این رشد متوقف نخواهد شد.»

الفالح افزود، این فرض ها که رشد تقاضا متوقف خواهد شد یا حتی تقاضا رو به کاهش خواهد گذاشت می تواند موجب تضعیف سرمایه گذاری ها در پروژه های جدید اکتشاف نفت شود، و تاثیری منفی بر عرضه آینده نفت بگذارد و موجب شوک های قیمتی شود که رشد اقتصادی را به خطر بیاندازد.

این سخنان پس از آن مطرح می شود که سیمون هنری، مدیر مالی شرکت رویال داچ شل چند روز پیش گفته بود، تقاضا برای نفت ممکن است در طی ۵ سال آینده به سقف خود برسد.

الفالح گفت، با وجود اینکه هزینه انرژی های تجدید پذیر رو به کاهش است و انرژی های جایگزین در حال اختصاص سهم بیشتری از بازار انرژی به خود است، اما نگرانی های زیست محیطی و پیشرفت های تکنولوژی برای به حاشیه راندن نفت کافی نخواهد بود.

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

روزنامه کلید ؛

اخبار، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی