شما اینجا هستید
اقتصادی » رئیس اتاق ایران: فساد سیستمی کاملاً شایع شده است

به گزارش کلید نیوز به نقل از فارس، رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در شرایط کنونی به‌راحتی به حقوق مالکیت تعرض می‌شود و فساد سیستمی هم کاملاً شایع است گفت: موضوع اساسی‌تر تورم، تعارض در قوانین است که مشکلات بسیار پیچیده‌ای ایجاد کرده است.

غلامحسین شافعی امروز در نشست صبحانه کاری فعالان اقتصادی که با حضور معاون اول قوه قضاییه در حال برگزاری است گفت: بر اساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۴ بیش از ۶۰ درصد افرادی که برای جرایم غیر عمد با مشکل مواجه شده‌اند و حتی بازداشت شده‌اند مربوط به چک‌های برگشتی و جرایم غیر عمد مشابه آن است.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ما در شرایط غیر اقتصادی عادی زندگی میکنیم اما همه توسل ما به تصمیمات زمان عادی است افزود: با این شرایط نمی توان تغییرات عمده‌ای در زمان اضطرار برای اقتصاد داشته باشیم.

وی افزود: زمانی هم که نسبت به این موضوع نقد می شود می گویند اقدامات بر اساس قوانین مصوب انجام می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در شرایط فعلی به راحتی به حقوق مالکیت تعرض می شود و فساد سیستمی هم کاملا شایع است بیان داشت: مشکل اساسی‌تر تورم مقررات و تعارض در قوانین است که مشکلات بسیار پیچیده‌ای را برای ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی به عنوان بالاترین مقام مسوول متقاعد شدند و براساس بخشنامه اعلام کردند که فعالان اقتصادی در صورت داشتن وثیقه ممنوع الخروج نشوند گفت: همچنین مقرر شده تا فعالین اقتصادی که از هیت مدیره شرکت‌های بدهکار جدا شده‌اند ممنوع الخروج نشوند که حتی یک مورد هم در کشور اجرا نشده است.

شافعی افزود: وقتی در این مورد به بانک‌ها مراجعه می شود بانک‌ها در پاسخ می‌گویند بر اساس ثبت ما راه دیگری داریم و اجازه داریم که ممنوع الخروج کنیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: اگر ممنوع الخروجی حقوق شهروندی است با حکم قاضی باید فردی ممنوع الخروج شود یا ممنوع الخروجی آن رفع شود.

وی همچنین به تشکیل کمیته حمایت از سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت : این کمیته در برخی استان‌ها تشکیل شده و ما می‌خواهیم که این کمیته با یک هدایت منسجم در همه استان‌ها و تهران ایجاد شود.

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

روزنامه کلید ؛

اخبار، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی