شما اینجا هستید
فرهنگی » اصغر فرهادی:‌ دوست دارم فیلمی کمدی در ایران بسازم

به گزارش کلید نیوز به نقل از کیوسک تایمز، اصغر فرهادی در اولین مصاحبه‌اش پس از مراسم اسکار هشتاد و نهم، از فروشنده و جایزه بردنش گفته، درباره فیلم اسپانیایی‌اش صحبت کرده و اظهار کرده آرزو دارد فیلمی کمدی در ایران بسازد.
اصغر فرهادی روز سه شنبه پس از برگزاری مستر کلاسی در مؤسسه فیلم دوحه، با گروهی از خبرنگاران به گفتگو نشست. او همه این فعالیت‌ها را از طریق اسکایپ و از شهر مادرید اسپانیا،‌ جایی که مشغول پیش‌تولید اثر جدید و فعلا بدون نام خود با بازی «پنه‌لوپه کروز/Penelope Cruz» و «خاویر باردم/Javier Bardem» است انجام داد.
او در نخستین مصاحبه خود پس از کسب دومین اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برای فیلم «فروشنده»‌ از پیروزی خود در اسکار، فیلم جدیدش که هیچ بازیگر ایرانی ای ندارد و آرزویش برای ساخت فیلمی کمدی در ایران سخن گفت. در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید.
از بردن دومین مجسمه اسکار چه حسی دارید؟
من قبلا برای «جدایی نادر از سیمین»‌ اسکار برده بودم اما این بار قضیه اندکی فرق داشت. توزیع‌کننده ما این بار شرکت آمازون و گروه کوهن مدیا بودند. از طرف دیگر نیازی هم به حضور من در امریکا برای تبلیغ فیلم نبود. «فروشنده»‌از قبل شناخته شده بود و مردم آن را دیده بودند. در هر حال قصد اولیه من این بود که در مراسم شرکت کنم اما با قانون ضد مهاجرت ترامپ تصمیم گرفتم نروم و مراسم را آنلاین ببینم.
برخی رسانه‌ها اشاره کرده‌اند که ملاحظات سیاسی مرتبط با قانون ضد مهاجرت ترامپ تا حدودی باعث لکه دار شدن ارزش‌های هنری شما در کسب دومین اسکار حرفه‌ای‌تان شده است. به عبارت دیگر می‌گویند ممکن است اعضای آکادمی برای مخالفت با قانون ضد مهاجرت ترامپ به رأی دادن به «فروشنده»‌ متمایل شده باشند.
فیلم پیش از این که این مسائل پیش بیاید، داشت مسیر خودش را می‌رفت. من هیچ کنترلی روی آن‌چه پس از ماجرای قانون ضدمهاجرت پیش آمد،‌ نداشتم و شخصا هیچ محاسبه خاصی پیش خودم نکرده بودم. صرفا با زاویه نگاه و فکر خودم نسبت به این قانون تبعیض‌آمیز واکنش نشان دادم و تصمیم گرفتم به مراسم نروم. حدس و گمان درباره این که چه شاخص‌هایی اعضای آکادمی را ترغیب کرد به فروشنده رأی بدهند یا تدهند،‌ کار پیچیده‌ای است. نمی‌دانم چطور کسی می‌تواند با قطعیت بگوید چرا رأی‌دهندگان «فروشنده»‌ را انتخاب کردند.
می‌توانید درباره انتخاب «انوشه انصاری»‌، کارآفرین نمونه ایرانی-امریکایی و کاوشگر فضایی، به‌عنوان نماینده خود در اسکار توضیح دهید؟ آیا شما او را انتخاب کردید؟
بله. من ایشان و آقای فیروز نادری (مهندس سابق ناسا) را به دقت و به دو دلیل مشخص انتخاب کردم. اول این که آنها دو مهاجر ایرانی هستند که در امریکا موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اند. دوم به واسطه شغل و حرفه آنها؛ که از این جهت برایم جالب بود که وقتی شما بالای آسمان هستید، دیگر آن مرزها و جدایی‌هایی که ما در زمین کشیده‌ایم را نمی‌بینید.
مردم ایران چه واکنشی در قبال اسکار بردن «فروشنده»‌ نشان دادند؟
اگر بخواهیم کلی نگاه کنیم مردم بسیار خوشحال شدند و این خبر خوش را به گرمی پذیرفتند. اما خب اقلیتی هم هستند که همه چیز را از بعد سیاسی می‌بینند. آنها برداشت‌ها و تفاسیر تلخ‌تری از این پیروزی داشتند اما این بخش قضیه مهم نیست.
شما اکنون در مادرید مشغول پیش‌تولید فیلم جدید و اسپانیایی‌زبان خود با بازی پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم هستید. آیا کار با این ستارگان بزرگ و غیر ایرانی،‌ تجربه فیلمسازی شما را تغییر خواهد داد؟
همان‌طور که می‌دانید من پیش از این «گذشته»‌ را در فرانسه ساخته‌ام. پس این اولین تجربه‌ام خارج از ایران نیست. قرار بود بلافاصله پس از آن فیلم، ساخت این پروژه اسپانیایی را آغاز کنم اما ناگهان به دلایل شخصی و هنری احساس کردم باید برگردم خانه و یک فیلم در ایران بسازم. این اتفاقی بود که درباره «فروشنده»‌ افتاد و حالا برگشته‌ام سر پروژه اسپانیایی‌ام و هنوز دارم روی فیلمنامه‌اش کار می‌کنم. پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم ستارگان بزرگی هستند اما من خوب با آنها کنار می‌آیم. ما رابطه راحت،‌ دوستانه و ریلکسی با هم داریم و هر سه خیلی به فیلمنامه علاقمندیم. این همیشه آغاز خوبی برای یک پروژه است.
من شنیده‌ام این فیلم تریلری روانشناسانه است که حول یک خانواده روستایی اهل اسپانیا که به حرفه شراب‌سازی مشغولند،‌ اتفاق می‌افتد. می‌توانید چیز بیشتری از فیلم بگویید؟
فقط همین‌قدر می‌توانم بگویم که فیلم درباره خانواده است.
قصه فیلم «گذشته»‌ در فرانسه اتفاق می‌افتاد اما نشانه‌های زندگی ایرانی در آن دیده می‌شد. در مورد این فیلم هم همین‌طور خواهد بود؟
این فیلم با «گذشته» خیلی فرق دارد. این یکی صد در صد اسپانیایی است و همه بازیگران و شخصیت‌هایش اسپانیایی‌زبانند.
تصویربرداری چه زمانی آغاز می‌شود؟
تابستان فیلمبرداری را آغاز می‌کنیم و احتمالا فیلم برای سال آینده آماده است.
به نظر می‌رسد همه فیلم‌های شما درباره فروپاشی شخصیتی تحت فشار عصبی است. فکر می‌کنید هیچ وقت کمدی بسازید؟
این یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای من است که فیلمی بسازم که حقیقت انسانی را در قالب کمدی به چالش بکشد. امیدوارم به‌زودی وقتی به ایران برگشتم آن را بسازم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

روزنامه کلید ؛

اخبار، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی